kurtovi poslední dny =(

12. července 2008 v 19:07
Pátek 25. března
V Seattlu probíhá setkání kapely s managementem. Přítomni jsou i Courtney Love a Dylan Carlson, blízký Kurtův přítel a frontman kapely Earth. Během rozpravy je Kurtovi navrženo, aby nastoupil na dvoutýdenní odvykací detoxikační kůru v Los Angeles, a to hned příští týden. Courtney prohlásí, že pokud se nepodřídí, nedovolí mu vídat dcerku.

Pondělí 29. března
Courtney letí do Los Angeles na promotion alba Live Through This její kapely Hole a nechává Kurta samotného v jejich seattleském domě na Lake Washington Boulevard, který si koupili v lednu za půldruhého milionu dolarů.

Středa 31. března
Cobain a Carlson navštíví krám Stan Baker Sports, kde druhý jmenovaný posléze kupuje pistoli. "Kurt chtěl, abych ji koupil já," vysvětloval Carlson později, "že prý mu policie všechny zabavila a že má záznam. Přísahám však, že neměl žádné sebevražedné sklony, jinak bych mu zbraň nikdy nekoupil." Ještě téhož dne odlétá Cobain do Los Angeles a přímo z letiště je odvezen na rehabilitační kliniku Exodus.Sobota 2. dubna
Po pouhých dvou dnech strávených na klinice se rozhodne odejít. Odpoledne ho navštíví frontman Butthole Surfers Gibby Haynes a neidentifikovaná žena. Kurt si pak vyjde před budovu na cigaretu, opustí brány centra a zamíří na losangeleské letiště. Nejbližším letadlem se vrací domů do Seattlu.
Neděle 3. dubna
Do Seattlu přilétá v časných ranních hodinách, ale domů nejde. Staví se u své dlouholeté přítelkyně Sary Hoehn, která později vypoví, že byl v mizerné náladě.
V Los Angeles se mezitím Courtney Love dovídá, že její manžel svévolně opustil kliniku. Volá soukromému detektivovi Tomu Grantovi, jehož inzerát objevuje v tamním ekvivalentu našich Žlutých stránek, a žádá ho o pomoc. Grant se specializuje na stopování pohřešovaných osob.

Pondělí 4. dubna
Courtney vyplňuje na seattleské policii protokol o pohřešovaném Kurtovi. Události onoho večera tonou v mlhách. Cobain měl podle některých svědků prožít noc v blízkém městečku Camation s ženou, kterou mohla být jeho přítelkyně a drogová dealerka jménem Caitlin, ale chybí důkazy, byť se prý na určitém místě, kde měl Cobain pobývat, našla vykouřená krabička jeho oblíbených cigaret Winston Lights.

Úterý 5. dubna
Ačkoli dosud Cobainovo zmizení nevešlo v obecnou známost, jeho přátelé o něj začínají mít velký strach. Dle Courtneyiných instrukcí kontaktuje Grant svého místního kolegu Ernieho Bathe, který ihned rozjede intenzivní pátrací akci, včetně místních proslavených drogových doupat. Vše marno.
Kurt mezitím sedí v malém pokojíku v přístavku svého domu. Někdy toho večera sepíše dopis na rozloučenou. Ten se později najde na zemi, hned vedle lahvičky s pilulkami, krabičky cigaret, peněženky a průkazu totožnosti. Kurt si přitáhne křeslo blíž k oknu, přiloží si hlaveň revolveru k hlavě a stiskne spoušť...

Středa 6. dubna
Tom Grant přilétá do Seattlu. Jak později vypoví, Courtney mu řekla - běžte, prosím vás, a zachraňte tu americkou modlu. Odpoledne se setkává s Dylanem Carlsonem. Ve třičtvrtě na deset večer a pak ještě jednou před třetí nad ránem vstupují do Cobainovy rezidence a hledají Kurta. Scéna jak z hororu. Všechno si nahrávají na kazetu, z níž je posléze slyšet, jak oba volají Kurtovo jméno a hlasy se děsivě rozléhají po opuštěném domě. Odcházejí. Dům však opuštěn není. O pokojíku v přístavku, kde mrtvý Cobain leží, nemají ani tušení.

Čtvrtek 7. dubna
LA TIMES přinášejí zprávu o tom, že Nirvana se nezúčastní turné Lollapalooza a že kapela ukončuje činnost. V poledne odváží sanitka z hotelu Peninsula zdrogovanou Courtney Love. Její stav je označen jako nikoli vážný a za pár hodin je propuštěna. Policie ji zatýká za přechovávání heroinu a krádež lékařských receptů. Je zaevidována pod svým nynějším jménem Courtney Michelle Cobain a o půl čtvrté odpoledne propuštěna na kauci deseti tisíc dolarů.

Pátek 8. dubna
Ráno v 8:45 přichází k domu na Lake Washington Boulevard elektrikář Gary Smith, aby tu podle domluvy instaloval bezpečnostní osvětlení. Když nejde nikdo otevřít, obejde dům a dostane se až k oknu malého apartmá nad garáží. Nahlédne dovnitř. Vidí siluetu dolní půlky ležícího těla v obnošených džínách a teniskách Vans. "Pak jsem si všiml revolveru. Ležel na hrudníku těla. Hlaveň mířila k bradě."
Smith ihned volá svému šéfovi, který vyrozumí policii a Dje Martyho Reimera z místní rozhlasové stanice KXRX. Reimer si nejprve myslí, že jde o hloupý žert. Zpráva se však šíří rychlostí blesku. V 11:30 se začínají fanoušci stahovat kolem domu a v přilehlém parku Virreta. Za pár chvil jsou přítomna i média. Ještě předtím, než kdokoli oficiálně identifikuje tělo, přijíždí do domu Kurtova matka Wendy O'Connor, která jednomu reportérovi říká: "Takže odešel a vstoupil do toho stupidního klubu. Byl pohřešovaný šest dní, tušila jsem, že je mrtvý."
Courtney přijíždí na místo později odpoledne. Krátce se zastaví i ve Viretta Parku u fanoušků, mluví s reportérkou MTV Tabithou Soren, čte pár řádek z dopisu na rozloučenou. Později je nafilmována, jak se prochází kolem jezírka v parku s dcerkou Frances Bean. Večer zve do domu několik fanoušků, kterým dává některé části z Kurtova šatníku, dokonce je dovádí i do osudného pokojíku, kde všichni pronesou krátkou buddhistickou modlitbu.
Seattleské rozhlasové stanice KXRX a KISW oznamují, že budou celou noc hrát jen písně Nirvany, telefonáty se netrhnou. "Nikdo nechtěl slyšet to, co jsme jim museli říct," řekl později jeden DJ, "všichni očekávali, že jim řekneme, že to není pravda." Ještě před půlnocí je rozhodnuto, že se hned tuto neděli uskuteční vzpomínkové shromáždění.
O několik set kilometrů dál, ve Fairfaxu ve státě Virginia, přeruší zpěvák Eddie Vedder koncert Pearl Jam a všem zprávu oznamuje. Se slzami v očích říká: "Nemyslím si, že by tu dnes byl kdokoli z nás, nebýt Kurta."

Sobota 9. dubna
Svíčková tryzna se koná v Cobainově rodišti, v Aberdeenu. Jeden ze zakladatelů důležitého vydavatelství SubPop Bruce Pavitt si bere slovo: "Všechno, co se stalo nebo týkalo SubPopu, mělo své kořeny v tom, co se týkalo Nirvany. Měli bychom vzpomenout a uctít vše krásné a pozitivní, co nám tu Kurt zanechal."

Neděle 10. dubna
Seattle Times přinášejí na titulní straně snímek Kurtova těla v policejním obležení. Krist Novoselic píše redakci rozhořčený dopis a označuje noviny za "senzacechtivé a bezpáteřné hyeny." Ve všech hudebních obchodech jsou alba Nirvany beznadějně vyprodána. "Od té doby, co zemřel John Lennon, se nám nic podobného nestalo," říká jeden z majitelů. Od rána se na Flag Pavilion shromažďují fanoušci. Atmosféra je neuvěřitelně skličující, lidé pálí Kurtova fota a tvoří malé modlitební hloučky. Zní Kurtovy písničky. Z reproduktorů zní pozdravy Krista Novoselica a Davea Grohla. Poté emotivně zabarvená nahrávka Courtney Love, která předčítá z Kurtova dopisu a každou chvíli citaci přerušuje rozhořčenými apely. Nemůže se s tak, jak říká, zbabělým řešením Kurtova života smířit. Shromáždění se rozchází až ráno druhého dne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama